«Хроніки Нарнії» — це чудова серія книг, яка захоплює дорослих і зовсім юних читачів.
Прочитавши перший том, можна знайти багато подібного зі світами «Володаря перснів» чи «Гобіта». Це пояснюється тим, що Льюїс був близьким другом Толкіна. Ірландець вигадав чудовий світ, в який хочеться повертатися знову і знову, за що його і полюбили читачі.
К. С. Льюїс. «Небіж чаклуна». Худож. П. Бейнс; Пер з англ. В. Наріжної. — Київ: Видавнича група «КМ-БУКС», 2017. — 208 с.
«Небіж чаклуна» — перша книга із циклу «Хроніки Нарнії». Загалом, вона справляє хороше враження. У автора цікава манера оповідання. В рядках і між ними міститься багато слів і висловів, які змушують задуматися. Нарнія — це чудовий світ, до якого хочеться повертатися ще не раз. На щастя, письменник подарував нам таку можливість у подальших книгах.
Уже з перших сторінок помітно, що автор серйозно «підкований» у літературі, яка була популярною за його часів. Свою оповідь Льюїс починає із ремінісценції. Тим самим він поступово підводить читача до власної історії. Книга «Небіж чаклуна» розповідає про створення Нарнії, а також про декількох людей, яким пощастило побачити весь процес на власні очі.
Головними героями є дівчинка Поллі і хлопчик Дігорі. Випадково діти знайомляться і заводять бесіду. Поступово вони все більше відкриваються одне одному, гуляють разом, сваряться, але завжди знаходять шляхи до примирення. Дігорі якраз і є небожем чаклуна. Його дядько хитрістю відправляє Поллі до іншого світу, а хлопчик вирушає на її пошуки. З того моменту читачі разом із героями зможуть побувати у декількох світах, познайомитись з іншими персонажами і просто чудово провести час.
Читаючи цю книгу, паралелі із творами Толкіна проводяться самі по собі.
Хоча б навіть тому, що тут персні також відіграють важливу роль для героїв. Твір можна назвати казкою, але вона підійде для читачів різного віку. Важко виділити якийсь один із художніх напрямків, до яких можна було б віднести книгу. Найяскравіше проявляються сентименталізм і романтизм. Тут є подорожі у різні світи, і те, що характеризує будь-яке добре фентезі — боротьба добра зі злом. Уважні читачі побачать, як автор старався розбудити в їхніх серцях чуттєвість і багато інших хороших рис.
Боротьба добра зі злом є головною темою твору.
Письменник розкрив її добре, але зробив це по-своєму. Так, протистояння хоробрих дітей і злої відьми — це трохи стандартно. З іншої сторони, у книзі не все так гладко і прямолінійно, як може здатися на перший погляд.
Плюси
- Гумор. Велике задоволення читати книгу, в якій розповідається про серйозні речі, але у той же час це не напружує. У діалогах, та й у описах ситуацій, також багато кумедних моментів, які хочеться перечитувати по декілька разів. Місцями зустрічаються суто українські гумористичні висловлювання, за які варто подякувати перекладачеві.
- Ілюстрації. Картинки прекрасно доповнюють, або навіть матеріалізують те, про що розповідає письменник. Читачам навіть не потрібно відтворювати в уяві дійових осіб, чи ситуації, оскільки все це знаходиться на сторінках.
- Персонажі. Кожний із героїв — це окрема особистість. У них можна повчитися. Деякі викликають відразу, деякі — сум і жалість. Письменник влучно створив персонажів, за яких читач вболіває: за хороших хочеться переживати, поганих хочеться скоріше перемогти.
Мінуси
- Мало колориту. Казки народів світу — це дуже цікаво. Читаючи їх, хочеться проникнутися тим періодом, і головне — тою місцевістю, про яку йде мова у книзі. Автор чудово описав Нарнію, особливо ті моменти, коли вона створюється. Але мало атмосфери тогочасного Лондону. Це — мінус, тому що такі істинно літературні міста просто повинні притягувати до себе. А загалом, важко знайти серйозні недоліки у книзі, яка до цих пір виходить мільйонними тиражами.
З технічної точки зору до письменника взагалі немає ніяких питань — усе зроблено просто чудово. У автора багатий словниковий запас. Надзвичайно велика кількість епітетів, що у прозових творах буває не надто часто. Регулярно зустрічаються цікаві метафори і метафоричні епітети. Звісно ж, багато алегорій. До усього цього можна додати ще й гіперболи, а також влучні порівняння.
Варті уваги ілюстрації Пауліни Бейнс.
Художниця чудово описала малюнками найважливіші і найкумедніші моменти із розповіді автора. Не дарма вона вважається кращим ілюстратором останніх років. На видання практично немає нарікань. Кілька разів зустрічаються незначні помарки, а в кінці одного із речень пропущена крапка. Серйозних помилок при роботі з текстом немає.
Серію книг про чарівний світ Нарнії видає «КМ-БУКС». Видавництво, яке читачі більше хвалять, ніж сварять. Відразу помітно, що видання книги хороше — тверда обкладинка, якісний папір. Окремо варто виділити роботу перекладача Вікторії Наріжної. Вона чудово справилася зі своїм завданням, зробивши процес читання легким і веселим.
Купити книгу «Хроніки Нарнії. Небіж чаклуна»