Бути розумним — це модно. Зараз. Раніше так не було. Можливо, в цьому заслуга серіалів, таких як «Шерлок» чи «Втеча». Та все-таки підлітків більше цікавить не рівень IQ, а думка оточуючих, положення в суспільстві, кількість друзів, чи здійснення мрій. Письменниця Голлі Смейл написала книгу, в якій зібрала докупи всі перераховані вище питання і на прикладі головної героїні показала, чи дійсно вони є такими важливими.
Смейл народилася 7 грудня 1981 року в Англії. З дитинства вона любила читати і писати. Дівчину в 15 років завербувало модельне агентство. Британка працювала у цій сфері 2 роки. Потім звільнилась — їй набридло. За освітою Голлі — бакалавр з англійської літератури та магістр з вивчення творчості Шекспіра. До виходу першого роману британка викладала англійську мову в Японії, подорожувала країнами Азії та Австралією, а потім повернулась додому.
«Дівчина-ґік» — перша серйозна літературна робота письменниці. Українською книга з’явилася у видавництві BookChef. Обкладинка з обличчям дівчини в окулярах уже трохи описує головну героїню. Перекладач Любов Пилаєва добре попрацювала з текстом. Читаючи книгу, можна відчути себе справжнісіньким американським підлітком — настільки добре і влучно підібрані фрази молодіжного сленгу. Редакторська робота залишає запитання. У книзі багато помилок: пропущені букви, неправильні або зайві літери, хибно вжиті словосполучення. Зустрічаються і пунктуаційні помарки, місцями пропущені розділові знаки.
Головна героїня — Гаррієт Меннерс. Вона — ґік, тобто старомодна, або соціально непристосована людина.
Дівчина хороша, добре навчається у школі, розуміється на усіх предметах. На відміну від ліпшої подруги, Гаррієт цікавиться наукою, а не фешн-індустрією. Однак саме їй випадає нагода стати професійною моделлю.
Героїня не думала змінювати своє життя, поки на з’явилась така можливість. Дівчина розуміє, що апріорі не може бути моделлю, але хочеться спробувати, бо ж її не просто так помітили професіонали. На шляху від звичайної школярки до, можливо, обличчя модного журналу, у Гаррієт буде багато перешкод. Деякі вона створить собі сама, інші з’являться від заздрощів оточуючих. У читачів є нагода разом із головною героїнею прожити певний відрізок часу, за який людина може повністю змінити своє життя, та не себе.
Меннерс не відважиться на модельний бізнес сама. Хтось же має її підтримати, а саме:
- Річард. Батько. Чоловік відмовиться від роботи тільки заради того, щоб підтримати дочку в перших професійних кроках.
- Тобі. Шкільний друг і сусід Гаррієт. Теж ґік.
- Нат. Єдина подруга головної героїні.
- Аннабель. Мачуха.
З двома останніми персонажами у головної героїні не все складеться просто, але в житті мало що виходить гладко з першого разу. Тема твору — змінити своє життя на краще, але при цьому залишитися собою. Насправді це важко, особливо в підлітковому віці. Гаррієт — незвичайна дитина, це помітно уже з перших сторінок. Головна героїня як реальна: вона вагається, думає, приймає рішення, робить помилки, закохується. Письменниця доторкнулась до тем, які є важливими для підлітків, а саме: любов, заздрість, дружба, відносини з однолітками, сім’я.
На перший погляд може здатись, що «Дівчина-ґік» — це епізод типового американського серіалу. Місцями це дійсно так. Однак читачі здивуються, як зі звичайної історії про бридке каченя письменниця створила цілий життєвий період, та ще й охопила оточення головної героїні.
Плюси
Гумор. Книга не задумана, як гумористичний твір. Просто дотепні персонажі зробили свою справу. Цікаво також читати, а може навіть і вивчати молодіжний сленг. Для когось це можливість повернутись на десяток років назад.
Емоції. Книга емоційна. Можна по-своєму відчувати те, що і головна героїня, та їй точно хочеться вірити.
Смейл сама випадково стала моделлю (точно, як Гаррієт) і частково написала книгу про себе. Це відчувається, оскільки персонажі виглядають реальними. Письменниця добре розкрила тему. Вона детально описала, як змінюється життя головної героїні та що при цьому відчуває дівчина підліток. Авторка довела, що перевтілюючись в іншу людину ззовні, можна залишитись тією самою особистістю всередині, чи навіть стати кращою. Все це прослідковується через поведінку, роздуми та вчинки Гаррієт.
«Дівчина-ґік» орієнтується на підліткову аудиторію, переважно на дівчат.
Юначки точно впізнають себе в одній із героїнь: Меннерс, Нат, Алекса. Книга легко читається, написала зрозумілою (для молоді) мовою. Твір веселий, цікавий і повчальний. Авторка показала, що кожна людина — це особистість, яка має зробити важливий вибір у житті. Правильний чи ні — не важливо. Головне — свій.
Сергій Завалко
Купити книгу «Дівчина-ґік»