В українських читачів з’явилася нагода познайомитися з іще одним сучасним чеським письменником — це Мартін Райнер. Його книжка оповідань «Один із мільйона» побачила світ у перекладі Катерини Уділової у видавництві «Чеська бібліотека». А сам автор відвідав Київ під час «Книжкового Арсеналу».
Цікаво, що в самій Чехії Райнера більше знають як поета (також він — помітний у масштабах країни видавець), а ось українці спочатку запізнаються з його прозою.
«Один із мільйона» є своєрідним продовженням одвічної літературної теми «маленької людини». Герої Мартіна Райнера, справді, здебільшого люди вельми звичайні, й події, що з ними відбуваються, теж ніби зовсім пересічні. Але в них знаходиться простір для явищ і проблематики екзистенційного порядку. Зрештою — і це важливо — хоч оповідання Райнера доволі іронічні, він уміє писати про своїх персонажів, своїх «маленьких людей», зі справжнім співчуттям.
Мартін Райнер. Один із мільйона. — Київ: Чеська бібліотека, 2017.
Це часто створює трагікомічний ефект. Як-от в оповіданні про завсідника спортивних тоталізаторів, котрий віртуозними досягненнями в цій галузі відволікає себе й інших від своїх фізичних вад, аж поки якось не перестріває жінку з подібною історією. Чи як у драматичному діалозі «Мати і дочка» (отже, книжка «Один із мільйона» складається не з самих лиш оповідань), де доросла донька хронічно не може порозумітися з підстаркуватою матір’ю:
Мати: Коли ти хочеш перестати гризти ці нігті? В п’ятдесят?
Дочка: Мені вже п’ятдесят.
Мати: От тільки не додавай собі зайвих років… Так, як ти, я ніколи не важила!
Дочка: А також у тебе була одна дитина, яку ти у два місяці перестала годувати грудьми, щоб не зіпсувати їхній вигляд.
Є, щоправда, тексти веселі, без гірких ноток. До прикладу, «Найголубіше оповідання» пародіює модну тему «сповідей» людей на предмет власної сексуальної орієнтації. А «Арлекіншу про свободу» взагалі можна співвіднести з таким нехарактерним для сьогочасної літератури жанром, як ідилія. Адже тут на вас чекає мила і м’яка історія підліткового кохання, розквітлого на літньому відпочинку в 1970-х роках не без впливу враження від вторгнення на курорт цілого гурту хіпі.
Як бачимо, книжка Мартіна Райнера виходить добряче різноманітною.
Не буде великим перебільшенням сказати, що якість цю зустрічаєш далеко не в кожному прозовому виданні, відтак, її можна назвати серед головних чеснот «Одного з мільйона».
З-поміж персонажів і сюжетів Мартіна Райнера важливу роль відіграє місце дії, точніше місто — батьківщина письменника, Брно. Сам Райнер на виступі в Києві сказав, що «Один із мільйона» є чимось на кшталт персональної літературної карти міста. Тому книжка ця може бути цікава ще й у контексті «літературної географії».