Аналітики світового книжкового простору відзначають зростання зацікавленості читачів до літератури нон-фікшн. І схоже, ця тенденція ще триватиме довго.
У часи, коли розвінчуються міфи, що десятиліттями складалися у суспільній свідомості нашої нації, ми вирішили підібрати українські історичні видання у жанрі нон-фікшн, які відкриють багато невідомих фактів нашої історії.
Тисяча доріг
Марія Савчин
Спогади підпільниці ОУН-УПА Марії Савчин (псевдонім «Марічка»). У 1944-1953 роках ця відважна жінка брала участь у подіях на Львівщині, в Карпатах, на Поділлі, на Закерзонні в Польщі. Будучи дружиною Василя Галаси («Орлана»), заступника Провідника ОУН Закерзонського краю та Провідника ОУН Волині й Полісся, вона була свідком багатьох військових операції, боїв. Драматично склалася особиста доля Марії Савчин, її життя було сповнене арештів та переслідувань, жінці довелось емігрувати. Діти «Марічки» на жаль лишились у руках ворога й зростали без матері, фактично не маючи про неї жодного уявлення. Володимир В’ятрович у передмові називає «Тисячу доріг» одними з найкращих мемуарів про боротьбу УПА.
Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності
Сергій Плохій
Сергій Плохій — професор Гарвардського університету, один з провідних спеціалістів з історії Східної Європи та один з редакторів тритомної «Історії України-Руси» Михайла Грушевського. На Форумі видавців у Львові він особисто презентував свою книгу «Брама Європи. Історія України від скіфських воєн до незалежності». Це видання викликало надзвичайний резонанс у суспільстві та серед вітчизняних істориків. І одна з причин цього резонансу, безперечно, особистість автора. Українець за походженням, що довгий час живе та працює за океаном, Сергій Плохій на 400 сторінках своєї книги руйнує міфи, помилкові оцінки та історичні паралелі, що склалися у американських та європейських істориків стосовно історії України. Ця захоплююча розповідь про 2500 років історії, від перших згадок Геродота до анексії Криму, приголомшує новим поглядом на широко відомі історичні факти. Текст відзначається легкістю та іронією, нетиповою для академічного історика, він підводить до головної думки: де слід шукати витоки теперішнього російсько-українського конфлікту та яким буде європейське майбутнє України, з огляду на її історію головної європейської брами між заходом і сходом.
За лаштунками «Волині-43». Невідома польсько-українська війна
Володимир В’ятрович
Володимир В’ятрович — історик і публіцист, один з найвідоміших дослідників українського визвольного руху, голова Українського інституту національної пам’яті та автор монографії «Друга польсько-українська війна 1942-1947 років», яка спровокувала бурхливу реакцію істориків навколо подій «Волині-43». «За лаштунками „Волині-43“» стала чи не першою спробою у науково-популярному стилі розповісти про «волинську рєзню» — так називає її російська пропаганда. Історик пропонує поглянути на події літа 1943 року на Волині у контексті українсько-польської історії під час та після Другої світової війни, вивчаючи спогади безпосередніх учасників подій, документи українського та польського підпілля, Армії Крайової та УПА. Саме вони були дійовими особами цієї трагедії, що тривала не один рік.