Сміт Вілбур. Око тигра. — Х.: Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. — 384 с.
Світова преса коментує творчість Сміта із захопленням. Справді, автор цього заслужив. Стівен Кінг назвав його улюбленим письменником пригодницького жанру. В цьому напрямку Сміт дуже добре себе почуває. Це підтверджує роман «Око тигра», в якому кожен читач знайде те, що йому ближче: екшн, пригоди, кмітливі знахідки чи людські взаємовідносини. В одну книгу можна вмістити все це, й цілком органічно.
За «Око тигра» Сміт отримав чи не найбільше схвальних відгуків від представників американської і британської преси. В один голос всі вони стверджують, що роман неперевершений. Деякі видання говорять, що в книзі навіть помічаються нотки поезії — настільки чуттєво автор описує відносини чоловіка з жінкою.
Гаррі Флетчер половину свого життя займався не тим, чим треба. Він встиг відслужити в армії і багато чому навчитися, але на свою біду зв’язався з поганими хлопцями, від яких йому вдалося втекти. Чоловік спокійно живе на маленькому острові, займається рибальством і зустрічає світанки на морському узбережжі. Але ідилія не триває вічно.
Від самого початку можна сказати багато разів «якби». Що, якби головний герой не взявся за простеньке, але грошовите завдання? Що, якби він не ризикнув, враховуючи минулий досвід? Що, якби Гаррі не піддався чарам вродливої білявки? В першу чергу він — чоловік, який не може жити без пригод і жіночої уваги.
Події в романі розгортаються настільки стрімко, що буває важко за всім прослідкувати. Флетчер погоджується возити декількох неприємних чоловіків по морю, які шукають щось загадкове. З цього моменту і починаються всі пригоди. Письменник не дає читачам часу на «розкачку», а відразу відправляє їх у світ бурхливих подій.
За певний період часу колишній військовий багато чого побачить. Йому доведеться відбиватися не тільки від бандитів, а ще й від акул, які дуже полюбляють свіже м’ясо. Пройшовши через серйозні випробування Гаррі захоче сам підняти із дна скарби, за які змагаються головорізи. З допомогою друзів йому вдасться знайти їх раніше за всіх, але небезпека приходить тоді, коли, здавалося б, все має йти добре.
Світ, створений письменником, вражає. Це своєрідний карколомний вимір, в якому, здається, й повинні існувати саме ті люди, яких створив автор.
Флетчер розуміє, що навіть попри бойовий досвід йому знадобиться тільки одна зброя — розум. Проводячи читача через сторінки свого роману, Сміт показує, що сила — це далеко не показник перемоги.
Гаррі Флетчер зовсім не схожий на Гектора Кроса — героя, котрим Вілбур полонив серця багатьох людей. Флетчер теж колишній військовий, але це чоловік з гострим язиком і хорошим почуттям гумору. В певній мірі письменник пішов на ризик, коли створив персонажа, який являється повною протилежністю найуспішнішого його героя.
Підводний світ — це одна з найсильніших сторін роману. Автор дуже цікаво описує все те, що покоїться століттями на морському дні. Він чудово грає на нервах читачів, постійно перекидаючи головного героя в небезпечне становище. Навіть в безнадійних ситуаціях Флетчер примудряється жартувати, чим і викликає прихильність. Це зовсім простий персонаж, який зачіпає не тільки винахідливістю, а й відкритістю. Він не боїться свого минулого, помилок, вчинених раніше, і готовий за все відповісти.
Разом із головним героєм читачі будуть придумувати хитрі трюки, які пошиють в дурні найнебезпечніших головорізів. Вони відправляться в мандри по живописних місцях маленького екзотичного острова. Щасливчики, до чиїх рук потрапить книга, зможуть відчути себе аквалангістами й шукачами пригод, тому що підводний світ тут описаний просто бездоганно.
Натомість, не одними мандрами цікавий роман. Автор навчає цінувати вірних друзів, бо саме вони готові на серйозні жертви. Письменник чудово показує взаємовідносини між чоловіками і жінками, висвітлюючи їх в різних ракурсах. Книга, звичайно ж, не повчального плану, але читаючи її, можна багато чому навчитися.
Сергій Завалко