Відьмак. Останнє бажання: роман /Анджей Сапковський. -Харків: Клуб сімейного дозвілля, 2016. — 288 с.
Одним із представників сучасного фентезі є польський письменник Анджей Сапковський, автор серії книг «Відьмак». За мотивами історій про Відьмака знімають фільми, серіали, створюють ігри, а сам автор отримує за романи численні нагороди.
Цього року видавництво «Клуб Сімейного Дозвілля» видало перші чотири книги циклу. Серія розпочинається книгою «Відьмак. Останнє бажання». Варто зауважити, що це не роман, а збірка оповідань. Складається вона з шести оповідань, які чергуються з сімома частинами оповідання «Голос розуму», яке зв’язує книгу в одне ціле.
Трішки про сюжет. Відьмаки майстерно володіють мечем, убивають потвор, нечисть та мають навички магії. Відьмаків тренують з дитинства, і тренують так жорстоко й виснажливо, що далеко не всі виживають. За довгі роки боротьби з нечистю кількість чудовиськ — як і відьмаків — зменшилася. Автор пропонує поринути в пригоди одного з останніх відьмаків, Ґеральта з Рівії. Герой подорожує світом, виконує різні доручення, вбиває чудовиськ, рятує невинних, закохується…
На перший погляд — типова фентезі-книга. Та у «Відьмака» є свої особливі риси, які вирізняють його з-поміж багатьох книжок жанру фентезі.
Реалістичність
Анджей Сапковський не описує у своїй книзі героїчні порятунки красивих принцес відважними лицарями, королі не дарують героям половину королівства, і далеко не всі живуть довго й щасливо. Автор, як би дивно це не звучало, описав цілком реальне життя, хоч і у вигаданому світі. Я б навіть сказав, що Сапковський іронізує на тему фентезі. Коли Ґеральт, прагнучи врятувати дівчину від розбійників, почав із ними битву, то вони почали втікати… а разом із ними й дівчина… і її батько.
Гумор
Протягом усієї книги читача супроводжує нотка влучного гумору. На деяких сторінках сміх важко стримати, але при цьому він не плаский, а тонкий, художній. Деякі діалоги персонажів можуть насмішити до сліз, і при цьому читач усвідомлює, що взяті вони з нашого повсякденного життя. Ми самі інколи так жартуємо, ми такі ж зухвалі, псевдохоробрі, як і деякі персонажі книги.
Згадки про відомі казки
Уважно слідкуючи за пригодами головного героя, можна помітити згадки про добре знайомі нам історії. Персонажі книги розповідають про події, які нам відомі з казок, але з маловідомими деталями. Анджей Сапковський вплів у свою книгу сюжети таких казок, як «Красуня та чудовисько», «Білосніжка й сім гномів», «Попелюшка» тощо. При цьому автор дозволяє собі іронізувати на теми цих історії, персонажі його книги розповідають їх із дотепними деталями. Казки в нашому світі стали реальністю у світі «Відьмака».
До слова, автор не вигадував нових істот, а взяв ті, що вже існують у світі фентезі. Читачеві не треба уявляти якесь неймовірне створіння, наново знайомитися з ним, звикати до нього, адже всім уже відомо, хто такі ельфи, гноми, відьми тощо.
Звісно, недоліки в книзі є також (спробуйте хтось знайти книгу без недоліків), але думаю, плюсів у ній більше, ніж мінусів. Можна зауважити відсутність однієї сюжетної лінії. Але це також можна вважати за особливість, адже завданням першої книги такої великої серії — а це вісім книжок, — на мою думку, полягає в тому, щоб ознайомити читача з персонажами твору, розповісти історію життя Ґеральта, розкрити його характер, розповісти про його пригоди, допомогти читачеві відчути атмосферу.
Щодо українського видання, то слід підкреслити такі особливості, як коментарі в кінці книги, пояснення деяких слів чи уривків та карту світу відьмака, яка допоможе глибше перейнятися історією про Ґеральта. До того ж, переклад усіх власних назв та імен героїв було узгоджено з автором.
Також відомо, що у видавництві «Клуб Сімейного Дозвілля» планується видання всіх книг циклу. Тож книга «Відьмак. Останнє бажання» може для багатьох стати початком захопливої мандрівки тривалістю у вісім книжок, мандрівки, повної різних чудовиськ і потвор, воїнів і магів, жінок та вірних друзів, мандрівки, в якій кожен із нас може стати компаньйоном одного з останніх відьмаків, Ґеральта з Рівії.
Артур Дронь