Quantcast
Channel: Що почитати. Рецензії. Новинки –Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1181

«НепрОсті» Тараса Прохаська: між Заходом і Сходом

$
0
0

d36c806ae46094b83e1cc09fd99beef1

Тарас Прохасько «НепрОсті». – Івано-Франківськ «Лілея-НВ», 2015. – 158 с.


Насамперед, маю зізнатись, що раніше ніколи не був знайомий із творчістю Тараса Прохаська і прочитав його унікальний роман «НепрОсті», щоб краще та глибше проаналізувати та осягнути секрети творчого методу, котрими письменник натхненно, дуже цікаво й доступно ділився з учасниками авторського курсу, який відбувся у Львові на початку березня за ініціативи Центру літературної освіти.

Для мене читання роману стало своєрідним експериментом, викликом, перевіркою власного критичного мислення й здібностей до читання «між рядків»… Отже, спробую поділитися відчуттями, сприйняттям, емоціями, враженнями.

Оксана Забужко у передмові влучно визначає «НепрОсті» як «роман місця», адже «ландшафт», у якому діють персонажі, є центральним стрижнем твору. Територія, де живуть і діють герої, є їхнім простором, який формує їх як особистість, віддзеркалює світогляд.

Для повнішого сприйняття читачеві не завадять додаткові знання з біології, історії, міфології та навіть живопису.  

Тарас Прохасько – майстер деталі. Епізоди в книзі розгортаються із, на перший погляд, непомітної, фрагментарної згадки про певну історичну подію, що є своєрідною ниточкою, котра спонукатиме допитливого читача далі вже самотужки шукати істину та відповіді, чому сталося так, а не інакше?, хто винен?, чи можна було захистити, запобігти, уникнути трагічної, але все ж звитяжної долі, наприклад, УПА, чи Січових стрільців.

Події відбуваються в Карпатах у час лихоліття двох світових війн, «коли воює Південь з Північчю, а Схід із Заходом, то роблять це переважно в Центральній Європі, де Карпати і їхні річки. І найгірше, що може бути в такі часи, – виконувати роль мирного населення Карпат або стратегічно важливого пункту на півкілометровій топографічній мапі» (с. 96). Ось так однією цитатою письменник викристалізовує найголовніше, – саме в цьому вмінні, на мою думку, і криється ключ до унікального «Прохаськівського» літературного феномену, а книга ніколи не втратить актуальності.

Залежно від того, під яким кутом зору подивитися на цей твір, інтерпретація змінюватиметься від одного прочитання до іншого… Тут ви знайдете й міфологію Карпат, якщо НепрОсті вважатимуть вас обраним та гідним їхньої таємниці мольфарства. Ваше серце неодмінно вразить образ тієї єдиної і неповторної на все життя в образах трьох Анн – дружини, доньки та внучки, які стали сенсом життя для головного героя.

Своєрідною є структура оповіді. Роман написано у вигляді фрагментів, які часто не пов’язані між собою, але це теж один із плюсів цієї неповторної, новаторської книги про чарівність та магію українських Карпат.      

Ігор Зіньчук

Придбати книжку


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1181