Прописні життєві істини, з одного боку, наче й банальні, а з другого, постійно підростає нове покоління, що має знову їх засвоювати. Тому завжди на часі інформаційні брошури у вигляді коміксів чи коротких оповідань, які доступно і більш-менш цікаво донесуть до дітей інформацію про основні правила гігієни, дорожнього руху чи поводження з електроприладами.
Саме таким інформаційно-навчальним коміксом є «Неймовірні пригоди Тягнизуба». Здається, цей комікс цілком органічно виглядатиме на столику в залі очікування до педіатра чи дитячого стоматолога або на уроках з основ здоров’я у школі. Однак наскільки вдало в ньому поєднується просвітницька функція з художньою складовою?

БараБука
Основою коміксу є герой Тягнизуб. Його прототипом став силач-рекордсмен і педіатр-ендокринолог зі Львова Олег Скавиш. Харизматичний прототип — харизматичний герой із яскравою усмішкою, здатною керувати найскладнішими винаходами науки і техніки і навіть зупиняти час. Усмішка ‒ найсимпатичніша суперсила, з усіх досі відомих. Тож додати оригінальності образу в шерензі супергероїв вдалося. Однак зауважимо, що одягається Тягнизуб явно у тих же брендів, що й Супермен, а прізвисько, хоч і взяте від реального прототипа (Олег Скавиш поставив рекорд, зубами протягнувши автобус), у непосвячених може асоціюватися з чарівним світом хірургічної стоматології.
Сюжет коміксу простий і невигадливий, але в Голівуді за такими досі знімають фільми з багатомільйонними бюджетами для набагато старшої аудиторії. Усі необхідні атрибути на місці: антагоніст, що прагне захопити світ, звичайний хлопчик, який потрапляє у небезпеку, карколомний винахід, котрий дозволяє хлопцеві разом із Тягнизубом мандрувати всередину власного (!) тіла для епічної битви з мікробами, висновок про необхідність чистити зуби і мити руки. У коміксі навіть показано, як саме це робити правильно. Загалом цільова аудиторія має бути задоволена і, що важливо, попереджена. Бо Гліствуд і Мікрошка не дрімають, а й досі планують поневолити людство.

БараБука
Усе разом це виглядає цілком пристойно. Але є певні зауваги до оформлення. Так, звичайний хлопець Андрійко чомусь зображений із очима різного розміру і коричневими повіками, при тому, що в усіх інших персонажів очі однакового розміру і нормального кольору. Напевно, таким чином ілюстратор намагався продемонструвати бешкетну натуру героя, який може і руки не вимити, і зуби не почистити. Але відверто кажучи, виглядає це так, наче Андрійко або з’їхав із глузду, або курнув травички. Ще одним недоліком, на мій погляд, є статичність поз Тягнизуба. Здається, його зображення копіювали і просто перетягували на кожну нову картинку, не давши героєві повністю розкрити свою харизму у жестах і міміці. А ще творці коміксу чомусь ігнорують кличний відмінок навіть у тому мінімумі тексту, який передбачає такий небагатослівний жанр як комікс.
Таким чином, навряд чи «Неймовірні пригоди Тягнизуба» такі вже неймовірні, що породять екранізації, франшизу і нетлінний образ у свідомості мільйонів. (Хоча як знати, якщо буде продовження… Супергерой із чарівною в усіх смислах усмішкою міг би стати найпривітнішим супергероєм у світі, уособлюючи ментальні риси нашої нації). Однак уже сьогодні свою функцію — розповісти дітям про мікроби і боротьбу з ними, цей комікс може виконати досить успішно.
The post «Неймовірні пригоди Тягнизуба» — комікс про усмішку, яка врятує світ appeared first on Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал.