Трагедія сучасного нон-фікшн у його однаковості та переливанні з пустого в порожнє. Коли радять книжку просто тому, що її читали всі, то купуєш на автоматі та читаєш на автопілоті, від чого книга-гід перетворюється на ширвжиток з порепаною палітуркою.
Макґоніґфл Келлі. Сила волі. Шлях до влади над собою / пер. з англ. Ірина Павленко. — К. : Наш формат, 2017. — 264 с.
Науковість
Келлі Макґоніґал — викладач в університеті Стенфорд, де й веде авторський курс «Наука сили волі». За своє професійне життя вона допомогла налагодити стосунки із собою багатьом тисячам людей, розібралася у складній структурі мозку та визначила механізми прийняття рішень.
Її книга містить у собі узагальнені принципи та закони поведінки, описує невидимі ниточки, за які ми чи нас смикають під час прийняття щоденних рішень. Авторка розглядає силу волі як м’яз: його так само можна і треба тренувати, а при постійному напруженні він стомлюється та вимагає розрядки.
«Самоконтроль — одне з найбільш енергозатратних завдань мозку. Щоб зберегти енергію, мозок може досить неохоче розлучатися з розумовими ресурсами, необхідними для того, щоб ви опиралися спокусам, концентрували увагу чи контролювали емоції.»
Доступність
Незважаючи на описи різних результатів дослідження, якими рясніє книга, та нейробіологічні знахідки тих чи інших науковців, не треба диплому магістра з психології, аби осягнути та здивуватись із можливостей власного організму. Навпаки читається все легко та невимушено, текст не обтяжує, приклади не зайві.
«Ваша примітивна частина репетує: „Купи це!“. Ви перевіряєте цінник — 199.99 доларів. Перш ніж побачите шалену ціну, вам не завадило б серйозне втручання префронтальної кори, що придушило б порив витратити кошти. Та що як ваш мозок реєструє інстинктивну больову реакцію на ціну? Дослідження засвідчують, що саме так і є: мозок сприймає обурливу ціну як фізичний удар у живіт.»
Вправи
Авторка у передмові зазначає, що читання книги варто розділити на 10 тижнів за кількістю розділів. У кінці кожної секції є висновки, закріплення прочитаного матеріалу та вправи для тренування. Подекуди саркастичні, місцями гіперболізовані, — усе для того, щоб вони краще відклалися у пам’яті.
«Можна випробувати свою здатність „я не буду“, розставивши спокусливі пастки по оселі,— шоколадний батончик у шухляді для шкарпеток, пляшечку мартіні біля велотренажера, фотографію вашого шкільного кохання, що вже має власну родину, на дверцятах холодильника.»
Захоплива подорож «за лаштунки» світу науки не залишиться галочкою у списку прочитаних книг за рік, вона проведе стежкою до розуміння того, що значить бути людиною: слабкою та водночас витривалою, схильною до божевілля та стоїцизму, зі слабкостями та принципами. Адже «Ми народжені, щоб спокушатися. Ми народжені, щоб протистояти».
The post Келлі Макґоніґал «Сила волі». Ми народжені, щоб протистояти? appeared first on Література. Сучасна українська література. Всеохопний літературний портал.